Přihlásit

Vlk obecný a jeho aktuální stav v České republice

Kolik žije v současnosti v České republice vlků? Tuto a mnohé další otázky, související s vlkem obecným, jehož zdokumentovaná pozorování přicházejí z různých částí Česka, si klade většina myslivců. Za čtenáře Světa myslivosti jsme je korespondenční formou položili Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR). Odpovědi připravila RNDr. Jindřiška Jelínková, Ph.D., ředitelka Odboru druhové ochrany.

Doporučeno Vlk obecný a jeho aktuální stav v České republice Foto Jaroslav Vogeltanz

Jakým způsobem stát monitoruje výskyt a početnost vlka obecného v České republice? Jaká metodika se k odhadu velikosti vlčí populace používá?

Monitoring zajišťuje AOPK ČR kombinací interního zapojení a zapojení spolupracujících subjektů. Od roku 2024 AOPK ČR realizuje projekt financovaný z operačního programu Životní prostředí, v jehož rámci dochází každý rok k mapování výskytu velkých šelem na sto kvadrátech mapovací sítě. Cílem je zmapovat výskyt a početnost vlka tak, aby mohla být každoročně aktualizována vrstva GIS Opakovaný výskyt vlka obecného. Ta je podkladem pro čerpání dotačních prostředků z operačního programu Životní prostředí na preventivní opatření na ochranu hospodářských zvířat a také pro čerpání újmy za ztížené zemědělské hospodaření v důsledku výskytu vlka obecného. Tradičními způsoby monitoringu jsou stopování, vyhledávání pobytových znaků a monitoring pomocí fotopastí doplněný sběrem genetických vzorků z trusu a stěrů z kořisti.

Jaký počet vlků v současné době u nás AOPK ČR odhaduje?

V současné době asi 350 až 400 vlků.

Kolik je aktuálně v České republice vlčích smeček a teritorií a jaké je jejich regionální rozložení?

Informace o počtu vlčích smeček a teritorií nejsou ze strany AOPK ČR systematicky sbírány. Jde o finančně náročný monitoring.

Jakým způsobem jsou shromažďovány informace o nálezech uhynulých vlků?

Snahou AOPK ČR v rámci realizace Programu péče o vlka obecného je sbírat informace o uhynulých jedincích ve spolupráci s národními parky a krajskými úřady. Každé hlášení se dostává do Nálezové databáze ochrany přírody a následně je nález uhynulého jedince zobrazen na mapce na www.navratvlku.cz.

Kolik uhynulých vlků bylo nalezeno na území České republiky v letech 2015–2024? Předpokládáme, že v souladu s Programem péče o vlka je každý nalezený uhynulý jedinec podroben pitvě, aby se zjistila příčina smrti. Můžete uvést přehled důvodů úhynu nalezených vlků?

Za uvedené období evidujeme celkem 36 uhynulých jedinců. Příslušné údaje obsahuje připojená tabulka. Jde o data, která eviduje AOPK ČR, takže nemusí jít o kompletní přehled.

S jakým výsledkem byly uzavřeny tři případy, kdy bylo za příčinu smrti vlka udáno zastřelení?

Případy byly Policií České republiky odloženy.

Úhyny vlka obecného v letech 2015–2024 na území České republiky zdokumentované AOPK ČR
Úhyny vlka obecného v letech 2015–2024 na území České republiky zdokumentované AOPK ČR

Existuje přehled chovů vlka v České republice? Můžete popsat typy chovů a uvést jejich počty?

Vlka chovají některé licencované zoologické zahrady, což lze dohledat ve výročních zprávách, a dále existují jednotky zájmových chovů, v nichž jsou v zásadě jedinci na dožití, protože podle novely zákona na ochranu zvířat proti týrání nelze rozmnožovat vlka obecného mimo licencované zoologické zahrady. Ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí, Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem zemědělství jsou řešeny jednotky případů, kdy byl porušen zákaz odchovávat vlka v zájmovém chovu po lednu 2022.

Reguluje se nějakým způsobem reprodukce vlků v zoologických zahradách, zařízeních typu ukázkového výběhu v NP Šumava a v dalších chovech?

Chov vlků v každé licencované zoo je zcela v kompetenci daného zařízení. Ve výběhu na Šumavě již žádné odchovy neprobíhají – ale to je otázka na NP Šumava.

Probíhá aktuálně v České republice nějaký vědecký výzkum vlka? Uveďte, prosím, konkrétní údaje, např. řešitelské pracoviště, lokalizaci výzkumu a typ výzkumu.

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze společně s Českou zemědělskou univerzitou realizuje tříletý projekt z prostředků Technologické agentury České republiky zaměřený na genetický výzkum vlka v České republice. Projekt má název GeMoW a AOPK ČR je aplikačním garantem.

Dále jsou Českou zemědělskou univerzitou, Hnutím Duha Šelmy a Mendelovou univerzitou v Brně realizovány projekty Interreg zaměřené na monitoring prostorového chování vlků pomocí telemetrie (Šumava, České Švýcarsko, Beskydy). Telemetrické sledování vlků jako součást managementu problematických vlků je také součástí projektu LIFE Wild Wolf realizovaného Mendelovou univerzitou v Brně.

V České republice byl před pěti lety – v roce 2020 – schválen Program péče o vlka obecného. Dá se v souvislosti se zvyšující se početností vlků a jejich osídlováním dalších oblastí v Česku očekávat jeho aktualizace? A pokud ano, kdy a v jakém směru?

Ano, s aktualizací začneme v letošním roce v souvislosti s hodnocením stavu druhu z hlediska ochrany (pravidelný šestiletý report podle směrnice o stanovištích).

Připravil David Vaca
Článek vyšel ve Světě myslivosti č. 3/2025.

Poslední změna: 07.04.2025 11:16

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.