Přihlásit

Za týden přibylo 5 ohnisek horečky ovcí, SVS usiluje o obnovu obchodu se zvířaty (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

V uplynulém týdnu přibylo v ČR pět nových ohnisek katarální horečky ovcí, celkově jich je k dnešnímu dni 98. ČTK o tom včera informovala Státní veterinární správa (SVS). Od počátku listopadu je to nejmenší počet nových ohnisek za týden. Na pěti farmách se nachází zhruba 300 ovcí a 400 kusů skotu, na všech hospodářství, kde byla dosud potvrzena nákaza, je téměř 18 000 zvířat. Horečka pozastavila vývoz skotu do většiny třetích zemí, veterinární správa usiluje o to, aby se obchod znovu obnovil. Podobně se už dříve vyjádřil i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Veterináři potvrdili čtyři nová ohniska v Libereckém kraji, nákazu zjistili také na jedné farmě v Plzeňském kraji. Ve všech hospodářstvích přijala správa opatření s cílem zabránit šíření nákazy. SVS uvedla, že kvůli výskytu katarální horečky v podstatné části Evropy přestala většina třetích zemí dovážet z Česka skot, veterináři proto budou jednat s jednotlivými státy o nastavení pravidel, která by při garanci dobrého zdravotního stavu zvířat umožnila obchodování obnovit.

Pozastavení obchodu se dotýká například Turecka, které je jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů českých chovatelů. Výborný se už dříve setkal se svým tureckým protějškem v Ankaře a jednal například o dodatku k současným veterinárním certifikátům, který by na základě laboratorního vyšetření skotu v ČR garantoval, že skot je zdravý.

Podle aktuálně platných celostátních opatření se přemístění zvířat do členských států EU řídí platnou evropskou legislativou. V ČR je omezené jen přemístění z ohnisek, a to na základě pravidel vydaných příslušnou krajskou veterinární správou.

SVS už dříve rozšířila ochranné pásmo kolem katarální horečky ovcí na celou ČR, rozšířením pásma ztratilo Česko status země prosté katarální horečky ovcí. Nákaza se šíří i v dalších evropských zemích.

Onemocnění se do Česka vrátilo na začátku září po 15 letech. Přenáší ho hmyz sající krev, konkrétně tiplíci. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v dutině ústní, nozdrách, víčkách a uších, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevuje krvácení a vředy, skot většinou nemá klinické příznaky. Výborný už dříve zdůraznil, že se zvířata nemusí plošně utrácet.

Podle Svazu chovatelů ovcí a koz se v Česku chová přibližně 150 000 ovcí a 40 000 koz, jejich stavy ale klesají o sedm až deset procent ročně. Český statistický úřad (ČSÚ) uvádí, že v loňském roce bylo v ČR 167 000 ovcí a 22 000 koz. Čeští zemědělci na 100 hektarech chovají průměrně pět ovcí, v EU je průměr 40 ovcí. Podíl chovatelů ovcí na celkovém počtu zemědělských subjektů v ČR dosahoval loni 12,2 procenta, u chovatelů koz to bylo podle dat ČSÚ 4,6 procenta.

SVS doporučuje chovatelům skotu vakcinaci zvířat proti katarální horečce ovcí jako prevenci proti zavlečení nákazy do chovů těchto zvířat. Zejména u ovcí může infekce způsobit úhyny zvířat. Údaje o proočkovanosti v ČR zatím nemá správa k dispozici.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.