V pražské zoo se narodila mláďata ohrožených sudokopytníků pekariů Wagnerových (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci spatřit nově narozená mláďata ohrožených pekariů Wagnerových. Tři mláďata těchto sudokopytníků příbuzných praseti se narodila 26. března, lidé je mohou vidět v expozici Pláně. ČTK o tom včera informoval mluvčí Zoo Praha Filip Mašek. Mláďata podle chovatelů prospívají dobře. Pekariové Wagnerovy byli ještě do 70. let považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich v současnosti kvůli odlesňování přežívá pár tisíc.
Trojice mláďat podle chovatelů dobře prospívá, kromě matky na ně dohlíží i ostatní členové stáda. „Často leží mezi dospělými, nebo dokonce na jejich hřbetech. Skupina tak své potomky starostlivě chrání,“ sdělil chovatel kopytníků Jan Marek. Lidé mláďata poznají podle skořicově hnědé barvy.
Trojčata se zatím drží blízko matky a pijí pouze mléko. „Už za pár týdnů si s dospělými začnou pochutnávat třeba na řapíkatém celeru, salátu, řepě nebo bramborách. Brzy se také začnou více osamostatňovat a prozkoumávat výběh,“ uvedl mluvčí.
Populace pekariů Wagnerových je nejohroženějších ze všech pekariů a byla objevena v roce 1972 na pomezí Argentiny, Bolívie a Paraguaye. Do té doby byly známy pouze jejich fosilní pozůstatky. Pekariové na rozdíl od svých prasatovitých příbuzných umí výrazně naježit srst a zvětšením objemu hrozit predátorům.
Typickými znaky jsou malá kopýtka, protáhlý čenich, delší boltce i ocas a bílé chlupy na čenichu. Samec i samice jsou zbarveni podobně šedohnědou barvou. Mláďata nejsou proužkovaná, ale hnědá. Zoo Praha chová pekariho Wagnerova od roku 2016 a v roce 2019 se jí podařil první odchov jako třetí zahradě v Evropě.
ČTK