Lesy ČR chtějí podle nové strategie navýšit podíl režijních honiteb, aby snížily náklady na ochranu lesa před zvěří
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
Lesy České republiky plánují do roku 2029 snížit náklady na ochranu mladých lesních porostů před zvěří o polovinu ve srovnání s výchozím rokem 2025. Počítá s tím nová strategie rozvoje státního podniku pro roky 2025 až 2029, kterou 15. ledna v Praze představil novinářům ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
V praxi to podle ministra znamená, že polovina lesních oplocenek by se vůbec nemusela stavět. Pro snížení nákladů je ale nutné snížit nadměrné stavy zvěře v českých lesích, což je i cílem připravované novely zákona o myslivosti. Výborný včera připustil, že je ochotný u novely ve druhém čtením pro její schválení udělat několik ústupků.
Na ochranu lesa před škodami působenými zvěří vynaložil v roce 2024 státní podnik Lesy ČR 646 milionů korun. „Chceme snížit náklady minimálně o 50 procent,“ řekl včera Výborný. Podle jeho dřívějšího vyjádření zvěř poškodí až třetinu mladých porostů a za deset let způsobila škody za minimálně 25 miliard korun.
Současně se snižováním nákladů je cílem strategie hospodařit na ploše Lesů ČR režijně. V režijní honitbě vykonává držitel honitby právo myslivosti sám, ve vlastní režii, což mu poskytuje větší vliv na stav lesa a umožňuje účinněji redukovat stavy zvěř, uvedl už dříve podnik. V režijních honitbách je možný i poplatkový lov.
Cílem podniku je mít až 50 procent honiteb ve vlastní režii, což se podle Výborného spíše nepodaří. „Dnes jsme na 25 procentech, pokud bychom se dokázali dostat na 35 až 40 procent, považoval bych to za určitý pozitivní krok,“ uvedl. Honiteb bylo v sezoně 2023/2024 v ČR 5765, Lesy ČR jich obhospodařují 971, z toho jich 235 podnik provozuje ve vlastní režii a 736 pronajímá.
Ke snížení vysokých stavů zvěře má přispět novela mysliveckého zákona, která čeká na první čtení.
„Jsem připraven po prvním čtení vyjít vstříc některých kritickým připomínkám,“ řekl včera ministr Výborný.
Novela například upravuje plánování lovu, přičemž myslivci budou muset ulovit minimální počty zvěře, které jim určí stát, a při nesplnění jim hrozí pokuta. Výborný připustil, že by přistoupil na snížení sankcí. „Nechci, aby měly rdousivý efekt, ale aby byly mírnější. Zároveň tam musí zůstat,“ uvedl. Na vysoké pokuty si stěžovala Českomoravská myslivecká jednota, obávala se dopadu na počet aktivních myslivců.
Výborný také řekl, že na ministerstvu pracují na vyhlášce, která by upřesňovala plán minimálního lovu, aby se například výše lovu nestanovovala podle stavu lesa, který je 15 kilometrů daleko.
Možná je podle ministra také změna z nárokových povolenek na sankční. Nárokové povolenky umožňují, když někdo vlastní 30 hektarů pozemků a více, aby měl nárok na povolenku k lovu, což myslivci kritizovali s tím, že by neodborné zásahy do populace zvěře mohly stavy ještě zhoršit.
Cílem strategie je také pěstovat prostorově i druhově pestré lesní porosty, podporovat přirozenou obnovu lesů a využít potenciál přirozené obnovy alespoň na 40 procentech obnovované plochy. „Chceme systematicky sledovat stav lesních ekosystémů kvůli včasnému rozpoznání nástupu škůdců a eliminaci jejich působení,“ dodal Výborný.
Podle ČTK a TZ Lesů ČR, red.