Přihlásit

Vědci vyvíjejí nové ekologické pachové nosiče na ochranu zvířat

Výzkumníci v Česku vyvíjejí nové přírodně rozložitelné pachové nosiče, které mají odpuzovat zvěř a současně chránit životní prostředí. Pachové nosiče se využívají například k ochraně zahrad nebo ohraničení silnic před divokými zvířaty, třeba spárkatou zvěří. Současné nosiče však při rozkladu uvolňují mikroplasty a obsahují problematické látky, které v přírodě působí škodlivě. Národní centrum kompetence BIOCIRKL o tom informovalo v tiskové zprávě.

Doporučeno Vědci vyvíjejí nové ekologické pachové nosiče na ochranu zvířat

Cílem projektu, vedeného konsorciem výzkumných ústavů a firem sdružených v Národním centru kompetence BIOCIRKL, je vyvinout ekologickou alternativu s využitím odpadních materiálů. Výsledky výzkumu se očekávají do roku 2026.

Aktuálně používané pachové nosiče jsou tvořeny polyuretanovou pěnou napuštěnou pachovou látkou a jsou umísťovány na místa, kde je třeba odpudit zvěř. Pachové nosiče v odpuzování zvěře mohou hrát klíčovou roli, nicméně jejich současná forma je podle vědců rizikem kvůli uvolňování mikroplastů. Srážky vozidel se zvěří jsou přitom podle Zdeňka Kekena z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity (FŽP ČZU) závažným ekologickým, ale také finančním problémem.

Na vývoji ekologických pachových nosičů se podílí odborníci z různých institucí, včetně Fakulty lesnické a dřevařské (FLD) ČZU a Ústavu chemických procesů (ÚCHP). Mezi možnými materiály pro náhradu syntetických pěn jsou takzvané taniny. Jedná se o sekundární rostlinné metabolity, což jsou látky, které rostliny používají na sebeobranu před okolním prostředím. Ty však samy o sobě nejsou schopny nést pachové látky, proto je třeba přidávat aktivní uhlí či biouhel z odpadních materiálů, jako jsou kávová sedlina nebo dřevěné palety. Tato kombinace poskytuje podle vědců levné řešení a je i ekologicky šetrná.

Podle Olgy Šolcové, hlavní řešitelky projektu BIOCIRKL, je důležité, aby pachové nosiče nejen odpuzovaly zvěř, ale také se snadno rozkládaly v přírodě. Nosiče musí efektivně uvolňovat pachové látky, jako je kyselina izovalerová, která napodobuje lidský pach, a směsi jiných pachových látek.

Vědci proto vyvíjejí metodiky pro vzorkování a analýzu těchto látek. Jaromír Hradecký z FLD ČZU potvrdil, že tým úspěšně ověřil extrakci a analýzu klíčových pachových sloučenin a zjistil, že látky se z nosičů uvolňují zejména z jejich povrchu.

Výzkum také sleduje, jak nosiče při použití fungují a jak na ně reagují zvířata. Vědci chtějí zjistit optimální koncentrace pachových látek, které budou účinné pro dlouhodobé používání. Kromě ekologických benefitů se projekt zaměřuje i na omezení plýtvání chemickými látkami.

Preventivní opatření spojená s používáním pachových nosičů na silnicích v Česku stojí každoročně několik milionů korun, uvedlo Národní centrum kompetence BIOCIRKL.

Podle ČTK

Poslední změna: 02.10.2024 10:37

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.