Přihlásit

Chystaná novela zákona o myslivosti dá myslivcům nové možnosti, jak snížit počty spárkaté zvěře a ochránit tak lesy

Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona o myslivosti, jejímž cílem je zjednodušit lov spárkaté zvěře, která způsobuje v lesích a zemědělství velké škody. Novela chce zavést úpravu plánů lovu podle reálných škod a nově stanovuje sankce za nesplnění plánu. Počítá také s jednodušším prokazováním úlovků pomocí mobilní aplikace a rozšiřuje možnosti lovu.

Doporučeno Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Ministerstvo zemědělství (MZe) připravuje novelu zákona o myslivosti, která pomůže snížit počty spárkaté zvěře. Ta v současnosti způsobuje velké škody na lesních porostech a také v zemědělství.
Novela umožní využití mobilní aplikace, kterou si myslivci instalují do telefonu a s její pomocí budou fotograficky dokumentovat ulovenou zvěř. Fotky s informacemi pak do 24 hodin pošlou mysliveckému hospodáři, který je zkontroluje a dále přepošle státní správě myslivosti (obec s rozšířenou působností). Podle dosud platné legislativy musí myslivci vést papírové hlášení o lovu, které jednou měsíčně odevzdávají. Mobilní aplikace tak bude administrativně snazší, přehlednější a jasně kontrolovatelná. Nahradila by tak také obtížně proveditelnou povinnost, kterou chce od listopadu 2021 zavést už schválená poslanecká novela. Ta totiž nařizuje, že by myslivci dokládali ulovení zvěře takzvanými markanty, tedy odříznutými částmi ulovené zvěře.
Novela, kterou připravuje MZe, respektuje základní práva vlastníků honebních pozemků na určení druhů chované zvěře a stanovení plánu mysliveckého hospodaření, zejména plánu lovu zvěře. Reálný stav lesa by posuzovali zaměstnanci Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů v rámci kontinuální kontroly, kterou běžně provádějí na území ČR. Pokud bude někde les zvěří nadměrně poškozený, nařídí orgán státní správy myslivosti zvýšení lovu. Tento postup by reagoval pružněji a také ekonomičtěji než poslanecký návrh, podle kterého by plán lovu musely zajistit a financovat obce s rozšířenou působností. Vycházely by přitom z posudku, který by jednou za pět let vypracoval znalec pro každou honitbu zvlášť, přičemž v ČR je přibližně 5800 honiteb.
Nově by bylo podle ministerské novely možné udělit za nesplnění plánu sankci, a to až 200 tisíc korun pro myslivce a myslivecké spolky. Stejná pokuta bude hrozit, pokud myslivci nesplní opatření ke snížení stavu zvěře, které jim nařídí orgán státní správy myslivosti.
MZe plánuje novelou také maximálně otevřít možnosti lovu. Nově by se tak povolil lov v noci, během sklizně nebo s pomocí noktovizorů (zařízení pro lov v noci).
Novela zatím prošla meziresortním připomínkovým řízením, do konce února chce MZe vypořádat připomínky a poté návrh předložit Legislativní radě vlády.
Novela je reakcí na aktuální stav v lesích, kdy chce před negativními vlivy zvěře co nejvíce ochránit nově vysazované porosty na kalamitních plochách. Příliš vysoké stavy zvěře totiž komplikují nebo dokonce znemožňují úspěšnou obnovu lesů zlikvidovaných kůrovcem.
Podle tiskové zprávy MZe, 12. 2. 2020

(4 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.