Hospodáři v krajině jednali s vládou o invazivních druzích
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
Na základě „Prohlášení hospodářů v krajině k legislativě invazních nepůvodních druhů" zaslaného vládě České republiky a ministru životního prostředí pozval premiér Bohuslav Sobotka dne 23. listopadu na jednání do Strakovy akademie v Praze na úřad vlády statutární zástupce organizací reprezentujících 600 000 členů z řad myslivců, rybářů, lesníků, včelařů, zemědělců, zahrádkářů a lesních školkařů.
Přelomové prohlášení vzniklo u kulatého stolu uspořádaného 25. října 2016 v sídle Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ), kde se poprvé v historii sjednotily na stejné platformě zájmové svazy a organizace hospodařící v krajině.
Jednání na úřadu vlády předsedal náměstek ministra zemědělství Pavel Veselý za účasti ministra životního prostředí Richarda Brabce, jeho náměstků Vladimíra Dolejského a Vladimíra Mana a dalších pracovníků Ministerstva životního prostředí (MŽP) a Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Mysliveckou komunitu reprezentoval předseda ČMMJ Jiří Janota, sokolníky předseda výboru IAF Bohumil Straka a zástupci Klubu sokolníků ČMMJ, Lesy České republiky Daniel Szórád. Z dalších partnerských organizací se jednání aktivně účastnily Český rybářský svaz, Český svaz včelařů, Český zahrádkářský svaz, o. s. Jesenický kamzík, Agrární komora České republiky, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v České republice, Svaz školkařů České republiky, Sdružení lesních školkařů České republiky a Česká lesnická společnost.
Myslivci se obávají omezení nepůvodních rostlin a zvířat
Hlavním tématem byl návrh novely zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, která by měla implementovat nařízení EU č. 1143/2014, o prevenci a regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů. Obrovským úspěchem je, že díky předchozí koordinaci všechny organizace hospodařící v krajině zachovaly naprosto jednomyslný odmítavý postoj ke snahám MŽP implementovat regulaci nepůvodních druhů „po česku" a mnohem „papežštěji", než je nutné a než požaduje nařízení EU. Hospodáři v krajině v přítomnosti ministra a jeho náměstků odmítli vytvoření speciálního českého seznamu zakázaných nepůvodních druhů živočichů a rostlin nad rámec 37 unijně zakázaných druhů. V kontrastu s naším jednotným postojem se projevily rozpory ve vyjádřeních reprezentace MŽP ohledně existence paragrafového znění návrhu novely a vzniku a zveřejnění českého „černého seznamu" zakázaných nepůvodních druhů.
V nejbližší době budou následovat další samostatná jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem zemědělství Marianem Jurečkou a ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Zdá se, že nová silná platforma hospodářů v krajině je konečně tím správným lékem na dlouhodobou legislativní nespolupráci ze strany MŽP.
red.