Odborníci z olomoucké zoo sestavili plemennou knihu pro siku vietnamského
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
Zoologické zahrady na celém světě loni na podzim chovaly 419 jedinců jelena siky vietnamského, který byl v přírodě vyhuben. Zjistili to odborníci při tvorbě plemenné knihy tohoto jelena, jejímž vydáním Světová asociace zoologických zahrad a akvárií pověřila Zoologickou zahradu Olomouc. Siku vietnamského chová 39 zoo, z toho 35 v Evropě. Druhé největší stádo siků vietnamských mimo Vietnam je v zoo Olomouc a čítá 25 jedinců, sdělil ČTK vědecký pracovník olomoucké zoo a koordinátor Evropského programu pro siku vietnamského Jan Pluháček, který je garantem plemenné knihy.
Plemenná kniha se používá pro přesnou registraci všech zvířat daného druhu chovaných v lidské péči. S pomocí této publikace lze v zoologických zahradách vytvářet chovné skupiny. Celosvětová plemenná kniha pro siku vietnamského byla poprvé sestavena v roce 1993 v Tierparku Berlín. V roce 2015 ji převzala ostravská zoo a loni přešla do Olomouce. Poslední vydání z listopadu 2022 obsahovalo údaje o 399 jedincích žijících v 35 evropských zoo a dvou zoologických zahradách ve Spojených státech.
Ulovení posledního divoce žijícího siky vietnamského bylo evidováno v roce 1974. „Naštěstí se v té době již choval i v zoologických zahradách,“ podotkl Pluháček. Evropské zoologické zahrady jsou podle něj významným útočištěm tohoto velmi vzácného jelena. Na jeho vymizení z volné přírody měl vliv lov pro maso i kvůli parohům, jež se používaly v tradiční čínské medicíně.
V Česku plemenné knihy publikuje ještě zoo v Děčíně, která se specializuje na kočku rybářskou. Plemenná kniha, kterou má na starost pražská zoo, je zaměřena na koně Převalského. „To je mimochodem vůbec nejdéle vycházející plemenná kniha v rámci zoo na světě,“ dodal Pluháček.
ČTK