Plzeňský kraj zasáhla vlna psinky
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
Nákaza, kterou šíří lišky a kuny, ohrožuje neočkované psy. Se zvířetem přitom vůbec nemusí přijít do styku
Pejskaři, ověřte si, jestli je váš pes očkován proti psince. Pokud ne, hrozí mu vážné nebezpečí. Tato choroba se totiž letos v našem kraji šíří v míře, v jaké tu řadu let nebyla.
Virové onemocnění se šíří především mezi liškami, na psa je ale snadno přenosné a léčba velmi komplikovaná. Člověku naštěstí psinka nehrozí. Nákaza psinkou byla letos potvrzena již u několika desítek odchycených nebo nalezených uhynulých lišek a kun v regionu. Výjimkou dnes přitom není liška odchycená v městské zástavbě.
"Nákaza nám byla potvrzena téměř u všech lišek, které jsme na vyšetření poslali. Šlo především o mláďata," uvedl Karel Makoň z plzeňské Záchranné stanice živočichů, která jako jediná instituce v kraji tento jev sleduje od roku 2012.
"Od té doby je letos nakažených lišek jednoznačně nejvíce," doplnil Makoň.
Nákaza postihuje celý kraj a evidují ji například i v Chráněné krajinné oblasti Brdy.
"V dubnu zde byly nalezeny dvě uhynulé dospělé lišky. Ve stejném měsíci byla ulovena dospělá liška s nervovými příznaky (zvíře např. mlátí hlavou o zem, je dezorientované, potácí se, padá, pozn. red.), u níž vyšetření též potvrdilo psinku. Zvířata od sebe byla vzdálena vzdušnou čarou cirka deset kilometrů," uvedla veterinářka Iva Křížková z Vojenského veterinárního ústavu.
Virové onemocnění, které lišky šíří, přitom může vážně ohrozit jiná zvířata. Ta s liškou přitom vůbec nemusí přijít do styku, neboť choroba je přenosná kapénkami nebo sekrety. Pes se tedy může nakazit snadno.
Majitel může mít svého psa celou dobu na vodítku, ale stačí, aby zvíře očichalo třeba strom, kde před tím byla nemocná liška, a může se nakazit.
Proti psince je ovšem možné psa nechat očkovat. "Většina majitelů to dělá," říká plzeňský veterinář Martin Hola. Upozorňuje, že jsou však i tací, kteří nechají psa očkovat jen proti vzteklině, což je povinné, a další choroby už neřeší.
Podle veterináře přitom nejde jen o psinku, u níž bývá léčba zpravidla neúspěšná nebo se neobejde bez následků. "Je zde i další spektrum chorob, proti kterým by měl člověk nechat psa očkovat.
Zmíním například leptospirózu, což je choroba, kterou přenášejí hlodavci močí. Stačí, aby pak pes olízl trávu někde, kde se před tím vyčurala myš, a může nakazit," vysvětluje Hola a radí nechat psa očkovat proti všem hrozícím nákazám. Očkování je dnes totiž povinné jen proti vzteklině, která ale byla na našem území prakticky vymýcena. "Co se týče vztekliny, tak u lišek ji psinka v podstatě nahradila. Lišky na tuto chorobu dnes hynou běžně," uvedl ředitel krajské veterinární správy Václav Poláček. I když veterinární správa o výskytu psinky ví, nijak ji neeviduje. "Pro tohle není stanovena metodika kontroly zdraví zvířat a vakcinace, kterou každý rok vytváří ministerstvo zemědělství.
Podle této metodiky sledujeme vzteklinu, trichinelózu a alveokokózu. Psinka na tento seznam zařazena není," uvedl Poláček.
Podle Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů, která nemoci eviduje, aby znala zdravotní stav zvířecí populace, je psinka prostředkem, jakým příroda reguluje zvýšené počty zvířat. "Je to přirozené," řekl Makoň.
Podle odborné literatury poslední psinkovou vlnu u nás zaznamenali zvěrolékaři v letech 1990 a 1993.
Tímto onemocněním bylo tehdy plošně postiženo na 40 procent tehdejší populace chovaných psů.
Zdroj: Plzeňský deník