Podle FACE může být tlak na zemědělskou politiku EU hrozbou pro biodiverzitu zemědělské krajiny
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
Evropská komise (EK) se po masivních demonstracích zemědělců v několika členských státech Evropské unie rozhodla 31. ledna navrhnout prodloužení výjimky ze standardu DZES 8 (vyčlenění neprodukčních ploch) do roku 2024. Standard DZES 8 vyžaduje, aby zemědělci ponechávali 4 % z výměry zemědělské kultury pro podporu biologické rozmanitosti.
S více než 1000 traktory protestovali před sídlem EK zemědělci z Belgie, Německa, Francie, Nizozemska a dalších členských států EU za to, aby nebyly jejich zájmy zanedbávány. Některé z hlavních stížností se týkají nadměrné regulace, administrativní zátěže a nespravedlivé konkurence ze strany levnějších dovozů. Mezi hlavními problémy zemědělců jsou mimo jiné uváděny vysoké náklady zejména za energie spojené s tlakem na nízké ceny produktů. Zároveň je podle nich omezuje příliš přísná zelená politika EU.
Členské státy EU budou 5. února diskutovat a hlasovat o návrhu EK. V létě 2022 bylo přijato podobné nařízení. Tehdy všichni zástupci členských států hlasovali pro, s výjimkou Německa, které se zdrželo hlasování.
Prezident Federace mysliveckých svazů států Evropské unie (FACE) Torbjörn Larsson uvedl v komentáři k návrhu Evropské komise a problémům, které by vyplývaly pro biologickou rozmanitost v případě, že by nebyl přijat: „Zemědělci čelí skutečným výzvám a je třeba je lépe podporovat, avšak odstranění DZES 8 tyto problémy nevyřeší. Potřebujeme pružnější zemědělskou politiku, abychom lépe podporovali potřeby zemědělců i biodiverzitu.“
Podle TZ FACE, red.