Přihlásit

Poslanci poslali do výborů nový registr zbraní

Policie by podle novely zákona o střelných zbraních, kterou podpořili v prvním čtení poslanci, měla spravovat nový centrální registr zbraní, uvádí server prvnizpravy.cz

Norma počítá také s povinností přepravců zbraní umožnit policii GPS sledování jejich vozidel či se zvýšením poplatků pro držitele zbrojních průkazů.

Novelu zákona nyní projedná zemědělský a bezpečnostní výbor. Poslanec Vít Bárta (VV) již při prvním čtení avizoval, že podá pozměňovací návrh, kterým by legalizoval nesmrtící zbraně. "Je zapotřebí si říci, že v České republice s ohledem na škrtající se rozpočty ministerstva vnitra, se prodlužuje doba dojezdu policie na dobu 20 a často vice než 20 minut," řekl opoziční politik, podle kterého mezi občany roste strach o život.

Věci veřejné navrhují zavést novou kategorii zbraní, které by mohli občané získat bez zbrojního průkazu. Seznam neletálních zbraní by aktualizoval Český úřad pro kontrolu zbraní a střeliva. Mělo by například jít o pušky na vzduch, které střílí tenisové míčky, nebo o gumostříly.

Poslanec Jiří Koskuba (ČSSD) by pak v dalších čteních chtěl pomoci lidem, kteří zbrojní průkaz mají. Líbí se mu, že by se musel zbrojní průkaz prodlužovat až po deseti letech, místo současných pěti. Podle něj jsou v současnosti časté problémy, když si například myslivci chtějí obnovit zbrojní průkaz a před úřadem není parkovací místo. "Myslivec naloží do velké tašky plno zbraní a cestuje napříč městem hromadnou dopravou," vysvětluje poslanec, podle kterého mohou v té chvíli zloději legálního držitele zbraní okrást. "U podobných institucí by mělo být místo, kde dotyčný občan zaparkuje," uzavřel.

Novela zákona o střelných zbraních obsahuje hned několik novinek. Jednou z nejvýraznějších je zřízení nového centrálního registru zbraní. Současný způsob podnikateli vedené evidence zbraní a střeliva v papírové podobě v evidenční knize je totiž podle předkladatelů už nevyhovující. Policie také nemá ucelený systém, který by obsahoval údaje o všech civilních zbraních na území České republiky a jejich držitelích.
Náklady na vývoj a výstavbu registru odhaduje ministerstvo vnitra, které novelu předkládá, na 7 215 000 korun.

Většinu nákladů (85 procent) by měl uhradit fond česko-švýcarské spolupráce. Zbývající částku kolem jednoho milionu korun by poskytla ze svého rozpočtu česká policie. Předkladatelé však upozorňují, že pokud by se novela neschválila, Česká republika o peníze přislíbené na registr přijde.

"Švýcarská strana počítá se zavedením centrálního registru zbraní od 1. ledna 2014, pokud by toto datum nemělo být dodrženo, byl by to rovněž důvod pro odmítnutí poskytnutí finančních prostředků," uvádí důvodová zpráva k návrhu.

Další novinkou je povinnost přepravců zbraní a střeliva vybavit svá vozidla zařízením umožňujícím nepřetržité sledování jeho polohy. Od toho si předkladatelé slibují lepší dohled policie nad bezpečností takové přepravy. Pro podnikatele, kteří zařízení v současnosti nevlastní, nová povinnost podle předkladatelů představuje náklady ve výši jednotek tisíců korun.

"Přestože každá přeprava zbraní a střeliva v rámci jejich vývozu, dovozu nebo tranzitu musí být policií na základě žádosti podnikatele povolena a policie má k dispozici údaje týkající se přepravy, v zákoně o zbraních chybí účinný nástroj, který by policii umožňoval přepravu nepřetržitě sledovat, a v případě potřeby kontaktovat obsluhu dopravního prostředku zejména při mimořádných situacích v dopravě. Právě tyto situace představují v praxi bezpečnostní riziko, které je nutné tímto návrhem odstranit," uvádí se v materiálu.

Novela se také dotkne peněženek držitelů a zájemců o zbrojní průkazy. Zvýšit by se měly správní poplatky. Poplatek by například měl být nově vybírán již za podání žádosti a bude nutné jej uhradit i při jejím zamítnutí. Norma také počítá s navýšením správních poplatků v průměru o 40 až 50 procent. Například za žádost o vydání zbrojního průkazu by lidé za každou jeho skupinu namísto současných 500 korun nově zaplatili 700 korun.

"Výše správních poplatků vybíraných za úkony orgánů veřejné správy na úseku zbraní a střeliva zůstala od přijetí zákona o správních poplatcích nezměněna, jejich zvýšení je tedy spíše 'dorovnáním' na stav z roku 2004 a odpovídá růstu cen a průměrné hrubé mzdy," vysvětluje materiál.

Zbrojní průkaz by ale mohli zájemci dostávat místo pěti let na deset, nově se zavádí možnost sebrání průkazu ve chvíli, kdy ztratí jeho držitel zdravotní způsobilost.

Norma by měla v případě hladkého průchodu Parlamentem a po podpisu prezidenta platit od roku 2014.

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.