Přihlásit

Smrt devatenáctileté turistky vyostřila v Rumunsku debatu o medvědech

Útok medvěda, který si vyžádal život devatenáctileté turistky z Bukurešti, vyvolal v Rumunsku silné emoce. V balkánské zemi medvědi čím dál častěji vycházejí z lesů, napsala agentura AFP. Rumunská vláda chce přerušit parlamentní prázdniny, aby zákonodárci rozhodli o zpřísnění opatření proti těmto šelmám.

Doporučeno Smrt devatenáctileté turistky vyostřila v Rumunsku debatu o medvědech Ilustrační foto www.pixabay.com/Alexas_Fotos

Případ se odehrál v úterý 9. července, kdy medvěd zaútočil na dvojici výletníků mířících po oblíbené turistické stezce v Transylvánských Alpách (známých také jako Jižní Karpaty), poblíž města Brašov. Pár se vydal k vodopádu v údolí Spumoasa, když ho napadl medvěd. Muž podle místních médií unikl, ale medvěd odvlekl mladou ženu do těžko přístupné rokle. Oběť ještě dokázala vytočit číslo na tísňovou linku, ale když se záchranáři dostali na místo, nalezli už jen tělo „bez známek života“, citovala AFP z komuniké úřadů.

Záchranáři medvěda zastřelili, protože byl velmi blízko oběti a nechtěl jim dovolit, aby se přiblížili k tělu, nalezenému ve 100 metrů hluboké rokli se stopami po kousnutí na noze a na zádech. Další vyšetření má ukázat, zda medvěd neměl vzteklinu.

Na incident reagoval i rumunský prezident, který se účastní summitu Severoatlantické aliance ve Washingtonu, ale sám v sobotu šel nedaleko místa, kde se útok odehrál. „Jsem šokován touto událostí,“ uvedl Klaus Iohannis. Požaduje zákon, který by respektoval evropské normy o ochraně přírody, ale současně chránil lidské životy, protože „medvědů je příliš mnoho, střetů je příliš a to nemůže pokračovat“.

Rumunský premiér Marcel Ciolacu ohlásil záměr svolat mimořádné zasedání parlamentu, který by jednal o regulaci počtu medvědů. Stát však podle něj nedá svolení k tomu, aby kdokoliv a kdekoliv mohl střílet šelmy, které jsou v EU chráněné.

V současnosti je v Rumunsku možný odstřel agresivních medvědů a ve vládě se ozývají hlasy, že odstřel by měl být povolen i v případě medvědů, kteří se přibližují k lidským sídlům.

V rumunských horách podle vládních údajů žije okolo 8000 medvědů, což je největší populace v EU a druhá největší v Evropě po Rusku. V březnu Bukurešť žádala Brusel, aby zvážil a aktualizoval míru ochrany medvědů. Medvědi v Rumunsku podle úředních údajů během posledních 20 let zabili 26 lidí a dalších 274 vážně zranili. Jen loni bylo kvůli medvědům 7500 volání na tísňové linky.

Podle expertů je nesporné, že medvědí chování se liší podle toho, nakolik jsou zvyklí na lidi. V řídce osídlených oblastech utíkají, jakmile ucítí pach lidí. V oblastech hojně navštěvovaných turisty, jako jsou Jižní Karpaty, však neprojevují žádnou plachost, napsala DPA. Dodala, že už roky si medvědice i s mláďaty shánějí potravu v popelnicích v Brašově: mláďata se učí tomuto chování od svých matek. Navíc se zdá, že v Karpatech je medvědů už moc. Letos v březnu byl jen 60 kilometrů od hlavního města Bukurešti spatřen medvěd, který sestoupil z hor.

ČTK

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.