SVS ruší mimořádná veterinární opatření omezující venkovní chov drůbeže
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
Státní veterinární správa (SVS) od 3. 3. 2023 ruší mimořádná veterinární opatření z poloviny loňského prosince zakazující chov drůbeže ve venkovních prostorech v souvislosti s šířením vysoce patogenní aviární influenzy (ptačí chřipky). Důvodem ukončení opatření je zlepšení nákazové situace v ČR i zahraničí. Přesto SVS vyzývá chovatele, aby nadále dodržovali pravidla biologické bezpečnosti v chovech, zejména minimalizovali kontakt chované drůbeže s volně žijícími ptáky.
Zatímco v průběhu letošního ledna bylo v České republice potvrzeno 13 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže, v průběhu února růst počtu nových ohnisek zpomalil a byla potvrzena pouze čtyři nová ohniska. Pokud jde o volně žijící ptáky, byl poslední případ v ČR potvrzen 22. února.
Od února 2023 v Evropě můžeme pozorovat zlepšení nákazové situace ptačí chřipky v chovech drůbeže. V lednu bylo potvrzeno celkem 118 ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky v chovech drůbeže, nejvíce ohnisek se objevilo ve Francii a v Polsku. V únoru bylo potvrzeno 62 ohnisek, z nichž je nejvíce hlášeno opět z Francie. Především v oblasti zemí sousedících s ČR lze pozorovat v měsíci únoru 2023 pokles jak počtu ohnisek v chovech, a to o více než polovinu ve srovnání s lednem 2023.
„Přestože dochází k ukončení omezení venkovního chovu drůbeže, apelujeme na chovatele, aby si i nadále uvědomovali vysoké riziko, chránili své chovy před kontaktem s volně žijícími ptáky a dodržovali pravidla biologické bezpečnosti,“ uvedl ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán.
Vhodným preventivním opatřením je například zasíťování výběhů. Zásadní je rovněž, aby voda a krmivo nemohly být kontaminovány trusem volně žijících ptáků a byly drůbeži podávány v budovách nebo pod přístřešky mimo dosah volně žijícího ptactva.
Pro včasné rozpoznání nákazy je nezbytné sledovat zdravotní stav chované drůbeže a vše podezřelé jako jsou úhyny, snížení příjmu potravy či pokles snášky neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě. Zejména v komerčních chovech spočívají další opatření v zákazu vstupu nepovolaných osob do hal, dodržování zoohygienických zásad v chovu, jednorázovém naskladňování a vyskladňování turnusů, či aktivaci dezinfekčních rohoží před vstupy do jednotlivých hal a vjezdů na farmu.
V loňském roce bylo pak v tuzemských chovech drůbeže postupně potvrzeno 20 ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky subtypu H5N1.
Petr Vorlíček, tiskový mluvčí SVS