Tisková konference k případu AMP v Libereckém kraji
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
V pátek 2. prosince proběhla na Ministerstvu zemědělství společná tisková konference MZe a Státní veterinární správy (SVS), na které se zástupci obou organizací vyjádřili k nálezu uhynulého divočáka na Frýdlantsku v Libereckém kraji, který byl pozitivně testován na africký mor prasat (AMP). V hrubých obrysech též nastínili další postup při řešení nastalé situace.
MZe reprezentoval Ing. Petr Jílek, náměstek pro řízení sekce ekologického zemědělství, komodit, výzkumu a vzdělávání, za SVS vystoupil MVDr. Petr Šatrán, ředitel její veterinární sekce.
Základní informace
- u Jindřichovic pod Smrkem (Liberecký kraj) bylo nalezeno uhynulé sele prasete divokého, u něhož byl 1. prosince prokázán AMP,
- oblast leží nedaleko hranic s Polskem, kde se nákaza vyskytuje již od roku 2014, takže se předpokládá, že nakažený divočák přešel na naši stranu z Polska,
Podle Ing. Jílka se o reálné hrozbě příchodu nákazy z tohoto směru dlouho vědělo a veškeré instituce na to byly připravovány. Z tohoto důvodu byla vloni podél státní hranice vyhlášena oblast s intenzivním lovem černé zvěře, aby se populace prasete divokého naředila a snížilo se riziko šíření nákazy.
Opatření
- bylo deklarováno, že se bude vycházet ze zkušeností ze Zlínska, kde se AMP podařilo eradikovat; postupy jsou v souladu s evropskou legislativou;
- oblast intenzivního lovu černé zvěře bude zrušena, přestane se vyplácet zástřelné,
- bude vyhlášena oblast (pásmo) infekce o rozloze přibližně 200 km2, kde budou nařízena opatření s cílem minimalizovat šíření nákazy a zabránit její zavlečení do chovů domácích prasat. V této oblasti kromě jiného:
o budou zakázány veškeré lovecké aktivity, aby se černá zvěř nerozháněla do dalších oblastí,
o bude nařízen sběr uhynulých divočáků (uživatelé honitby mají povinnost vyhledávat uhynulá volně žijící prasata a prasata sražená dopravními prostředky), jejich vyšetřování a neškodné odstraňování v asanačním podniku; za nalezený kadáver se bude vyplácet nálezné 3000 Kč,
o bude omezen pohyb osob v přírodě – bude možné chodit jen po vyznačených cestách a stezkách,
o bude zakázáno přikrmování a vnadění volně žijící černé zvěře.
Po určitém období a zhodnocení situace bude lov v oblasti opět povolen, a to za přesně stanovených podmínek. Odhad délky trvání jednotlivých opatření bude záviset na šíření nákazy, resp. jeho zamezení. Sice se počítá s využitím zkušeností ze Zlínska, nicméně MVDr. Šatrán zdůraznil zásadní rozdíl mezi situací před pěti lety na Zlínsku (izolované ohnisko moru) a na Frýdlantsku (oblast přiléhající Polsku, kde se nákaza vyskytuje od roku 2014 a postupuje celou zemí). Z tohoto důvodu jsou jakékoliv predikce momentálně obtížné (včetně přijímání opatření jako je např. budování elektrických a pachových ohradníků, využívání policejních odstřelovačů atd.). Podle MVDr. Šatrána je nyní zásadní přesně popsat nákazovou situaci, zjistit rozsah infikované oblasti a podle toho se bude postupovat a volit scénář.
MVDr. Šatrán vyzdvihl důležitost spolupráce SVS s myslivci – uživateli honiteb v zasažené oblasti, v současné fázi zejména při vyhledávání uhynulých divočáků, aby bylo možné přesně definovat nákazovou situaci. Do oblasti by měly být rozmístěny kontejnery, do nichž budou kadávaery ukládány a následně převezeny do asanačního podniku. Bližší informace se uživatelé honiteb dozvědí co nejdříve na schůzce s Krajskou veterinární správou Liberec.
Konkrétní podoba mimořádných veterinárních opatření a další podrobné informace se připravují a budou oznámeny v pondělí 5. prosince po jednání Ústřední nákazové situaci k výskytu AMP v České republice.
Redakce Světa myslivosti vývoj situace sleduje a bude přinášet aktuální informace.
David Vaca