Přihlásit

V boji proti pytlákům v Kongu bude od podzimu pomáhat další pes z Česka

V boji proti pytlákům bude v africkém Kongu od podzimu pomáhat další speciálně vycvičený pes z Česka. Sloužit bude u celníků na letišti v hlavním městě Brazzaville, čichem bude prohledávat zavazadla a odhalovat pašeráky slonoviny a trofejí zvířat. Belgického ovčáka jménem Avatar 26. července oficiálně předala konžským celníkům kynoložka Hana Böhme z Nového Boru. Učinila tak na Afrických dnech v Safari Parku Dvůr Králové nad Labem, který k výcviku psů poskytuje pachové vzorky zvířat.

Doporučeno V boji proti pytlákům v Kongu bude od podzimu pomáhat další pes z Česka Foto malinaproslona.cz

Avatar se narodil loni v březnu. Následně v rámci projektu Malina pro slona, který Böhme organizuje, absolvoval přes rok dlouhý výcvik. Do Konga odletí na přelomu září a října a bude sedmým protipytláckým psem z Česka v této čtyřmilionové zemi ve střední Africe.

Projekt Malina pro slona vznikl v roce 2014 a je pojmenovaný podle druhu belgických ovčáků malinois, kterým se lidově říká malina nebo maliňák. Jako jediný ze čtyř druhů belgických ovčáků je krátkosrstý. V roce 2015 Böhme do Konga poslala prvního belgického ovčáka, fenu jménem Cama. Bohužel o rok později Cama uhynula při dopravní nehodě. V letech 2019 až 2020 do Konga odletělo dalších pět psů vycvičených Hanou Böhme, následně projekt na čas přerušila epidemie covidu.

Psi pomáhají celníkům a četníkům v Kongu při odhadování pašeráků například při dopravních kontrolách. Jezdí s nimi i do národních parků. Za dobu působení v Kongu psi z Česka přispěli k odhalení stovek případů nelegálního nakládání se zvířaty. Jsou schopni odhalit vedle slonoviny a zvířecích trofejí i maso divokých zvířat. Nejčastěji se celníci při raziích setkávají s pašovanými kůžemi levhartů, slonovinou nebo šupinami luskounů. Časté jsou i kůže nyal.

Detekční psi v Kongu podle Böhme žijí v přísně hlídaném objektu s výběhem. „Jakmile pes označí cennou trofej, přeruší tím pašerácký řetěz a dost lidí tím přijde o peníze. Z jejich práce se radujeme my, ochránci zvířat, ale rozhodně ne pašeráci či překupníci,“ uvedla. Náklady na vycvičení jednoho psa a jeho poslání do Konga činí zhruba čtvrt milionu korun. Böhme je financuje z darů, sbírky a vlastních zdrojů.

K výcviku psů kynologové projektu Malina pro slona využívají vzorků okapi, šimpanzů nebo komb žijících ve dvorském safari parku.

ČTK

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.