V Polsku učinili pozitivní krok k zachování tradiční myslivosti: parlament schválil účast mladistvých při lovu
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
Poslanci polského Sejmu, dolní komory polského parlamentu, schválili návrh na změnu polského zákona o myslivosti, který by umožnil přítomnost nebo účast osob mladších 18 let na lovu. Návrh vzešel z iniciativy výboru pro „Podporu myslivecké tradice“. Účast mladistvých při lovu byla zakázána zákonem o myslivosti přijatým v Polsku před dvěma lety.
Pro změnu zákona se vyjádřilo 270 poslanců, 171 hlasovalo proti, 8 členů se zdrželo hlasování.
Polsko je jedinou evropskou zemí, která přijetím novely zákona o myslivosti v roce 2018 zakázala účast na lovu osobám mladším 18 let. V zemi tak vznikly obavy, že dojde k přerušení myslivecké tradice, protože rodiče nemohou svůj koníček s dětmi sdílet a předávat jim své zkušenosti.
Jaké kroky budou následovat?
Rozhodnutí parlamentu bylo prvním důležitým krokem. Nyní změny projedná Výbor pro ochranu životního prostředí, přírodní zdroje a lesnictví.
Aktivní roli v přijetí změny sehrála Federace mysliveckých svazů Evropské unie na ochranu myslivosti (FACE) spolu s polským mysliveckým svazem. Obě organizace komunikovaly se všemi členy dolní komory polského parlamentu.
Vedení dětí k přírodě a myslivosti je podporováno napříč celou Evropou
Andżelika Możdżanowska, poslankyně Evropského parlamentu, místopředsedkyně skupiny „Biodiverzita, lov, venkov“ Evropského parlamentu vyjádřila silnou podporu návrhu v dopise, který zveřejnila na svém facebookovém profilu. Dopis podepsal i Álvaro Amaro, poslanec Evropského parlamentu a předseda skupiny „Biodiverzita, lov, venkov“.
V současné době roste trend zapojení dětí do myslivosti v evropských zemích a evropské národní myslivecké asociace aktivně podporují účast mladistvých při lovu, která je všeobecně uznávána jako poskytování klíčových znalostí o přírodě a hlubokého porozumění managementu volně žijících živočichů a dobrých životních podmínek zvířat. Vztah k přírodě je pozitivní nejen pro duševní zdraví dětí, ale také pro jejich fyzický vývoj, zejména v době, kdy mladí lidé tráví venku stále méně času.
Podle face.com, 16. 4. 2020, redakce