Přihlásit

Veterináři zpřísňují vývoz psů. Povinné očkování, čipy a pasy

Státní veterinární správa upřesnila podmínky vývozu koček, psů a fretek do zahraničí, a posvítila si tak na nelegální chovatele, uvádí server tyden.cz

Aby se zamezilo černému obchodu se zvířaty a prodeji zvířat ve špatném stavu, kontroloři veterinární správy obdrželi instrukce, jak při odbavování zvířat postupovat. Štěně na vývoz musí mít čip, vystavený petpas, potvrzení od původního chovatele, klinické vyšetření a veterinární osvědčení.
Veterináři v dopise, který má redakce on-line deníku TÝDEN.CZ k dispozici, dostali od Ústřední veterinární správy pokyny zpřísňující podmínky vývozu štěňat, koťat a mláďat fretek.
Každé mládě před exportem do členských zemí EU musí být označené nezaměnitelným čipem. Je to první opatření, které zvíře musí podstoupit před všemi dalšími. Povinné je očkování proti vzteklině, pokud bylo provedeno před očipováním, pro vývoz se považuje za neplatné.

Povinný pas
Každé zvíře má svůj "cestovní doklad" neboli petpas vydaný oprávněným veterinářem, který obsahuje jméno a adresu chovatele (ne obchodníka), popis zvířete (jméno, plemeno, pohlaví, datum narození, typ srsti, kromě fotografie musí být popis přeložen i do angličtiny), číslo čipu, potvrzení o očkování proti vzteklině starší 21 dní. Povinné je i klinické vyšetření staré maximálně 24 hodin, že zvíře je zdravé a schopné přepravy, a veterinární osvědčení podle evropské směrnice  č. 92/65/EHS.
Pokud byl petpas vydán více než sedm dní před odesláním zásilky, musí být zkontrolován v databázi v den odbavení zásilky. Jinak musí být kontrola provedena do sedmi dnů od odbavení. Jestliže v evidenci není, hrozí veterináři, který pet pasy vystavil, že přijde o oprávnění pasy vydávat.
Je-li zvíře určeno na německý trh nebo přes německé území bude k novému majiteli cestovat, nesmí být mladší než tři měsíce. Státní veterinární správa veterinářům po jednání s německou stranou ukládá, aby mladší zvířata proto neodbavovali.
Celkem patnáct členských států EU včetně Německa zakazuje převoz psů a koček do tří měsíců úplně (Velká Británie, Irsko, Malta, Itálie, Kypr, Polsko, Francie, Španělsko, Švédsko, Lucembursko, Slovinsko, Portugalsko, Dánsko, Slovensko). V dalších členských státech mohou být převážena mláďata ve věku mezi 8. týdnem a třemi měsíci, musí být označena také mikročipem a mít petpas se všemi náležitostmi. Ve specifických případech nemusí mít ještě očkování proti vzteklině, pokud například nepřišla do styku s volně žijícími zvířaty.

Přísná Belgie
Belgie navíc požaduje pro obchodování se psy a kočkami speciální prohlášení od příslušného úřadu, který potvrzuje, že zvířata pocházejí z řádného chovatelského zařízení a splňují belgické požadavky. Belgická strana by měla uznávat potvrzení od českého veterináře, který vykonává v chovu zvířat léčebnou a preventivní činnost a který zároveň smí vydávat petpasy. Při odbavování zvířat do Belgie proto veterinární správa upozorňuje své inspektory, aby u obchodníků kontrolovali, zda mají toto prohlášení pro všechna zvířata.
Česko je bohužel v Evropě smutně známé velkomnožírnami psů, které "produkují" psy v děsivých podmínkách, a členské země si proto často stěžují, že zvířata jsou neočkovaná, ve špatném stavu a s neúplnou dokumentací. Kromě toho erár přichází kvůli neevidovaným štěňatům o peníze z daní. Veterinární správa se podle poctivých chovatelů k těmto stížnostem stavěla laxně. Nedávno odborníci (včetně zástupců veterinární správy) o tomto tématu diskutovali v Senátu na konferenci Stát a ochrana zvířat. Experti požadují, aby chov psů upravoval zákon, který by zároveň ošetřoval i přepravu zvířat v rámci EU. Úprava a zpřísnění požadavků na vývoz psů by mohly být první vlaštovkou ke zlepšení.

 

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.