Zemřel Ing. Ctirad Rakušan
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
V době, kdy není nouze o smutné zprávy, přicházejí bohužel stále další a další… Dne 20. března 2021 zemřel ve věku 99 let Ing. Ctirad Rakušan. „Lesní inženýr, který půl života pracoval v lesnictví, půl jako redaktor řídil vydávání lesnické a myslivecké literatury. Lesnický a myslivecký historik, publicista, autor 900 časopiseckých příspěvků mysliveckých, lesnických, přírodovědných a historických, autor či spoluautor řady monografií.“ Takto ho charakterizuje jeho přítel a kolega se stejnou zálibou v historii myslivosti doc. MVDr. Jaromír Kovařík, CSc., ve své knížce Myslivecký Slavín – významné osobnosti se vztahem k české myslivosti. A já dodávám: neocenitelný rádce redakce Světa myslivosti od vzniku časopisu.
Ing. Rakušan pocházel ze starého českého lesnického rodu, jehož minulost sahá až k roku 1749. Rodák z Nového Bydžova maturoval v roce 1941 na reálném gymnáziu v Českém Brodě a v letech 1945–1948 absolvoval lesnický odbor na Vysoké škole zemědělského a lesního inženýrství při Českém vysokém učení technickém v Praze. V letech 1949–1953 působil jako polesný a poté jako hlavní inženýr na Školním lesním podniku v Kostelci n. Č. l. Od roku 1954 pracoval pět let jako vedoucí redaktor lesnické sbírky Státního zemědělského nakladatelství (SZN) v Praze. V roce 1959 přešel na Lesní závod Zbraslav, kde až do roku 1967 zastával funkci mechanizátora. Poté byl krátce krajským tajemníkem lesnické sekce Okresních zemědělsko‑lesnických společností v Praze (1967–1968) a tajemníkem Vědeckého lesnického ústavu Vysoké školy zemědělské v Kostelci n. Č. l. (1968–1972). V roce 1972 se vrátil do SZN a jako zástupce šéfredaktora nakladatelství a vedoucí lesnické a myslivecké knižní redakce se opět věnoval práci při přípravě milovaných knih. V roce 1985 odešel do penze, ale ještě další čtyři roky působil v SZN na poloviční úvazek.
„Ing. Rakušan se v druhé polovině 20. století významně zasloužil o vydávání české myslivecké literatury,“ píše doc. Kovařík. Tato věta je velice výstižná. Sám Ing. Rakušan si cení především knih zabývajících se historií lesů a myslivosti a monografií věnovaných jednotlivým druhům spárkaté zvěře, které vycházely od 50. do 80. let. Takto zaměřené publikace našim myslivcům chyběly, a proto o ně byl velký zájem. Vypracoval též hesla do několika naučných slovníků a podílel se na práci komise pro myslivecké názvosloví.
Ing. Rakušan byl nejen odborným redaktorem, ale, jak již bylo uvedeno, též autorem či spoluautorem mnoha knih: Povinnosti mysliveckého hospodáře (1955, 1957), Myslivecký slabikář (1959), Černá zvěř (1977), ABC myslivosti (1977), Základy myslivosti (1979, 1988), Posuzování věku živé a ulovené zvěře (1979), Poľovnícky naučný slovník (1988), Myslivecký naučný slovník (1992), Myslivecká mluva (1995, 1999), Myslivost (1997), Chov a lov zvěře (1998), Myslivecká mluva – texty, slovník (2007) aj. V letech 1974–1990 redigoval populární Myslivecký kalendář. Přispíval do mysliveckých, lesnických, rybářských a dalších periodik.
Své hluboké znalosti historie uplatnil při spolupráci s Národním zemědělským muzeem či později s Řádem sv. Huberta. Byl aktivním myslivcem a přes půl století lektorem a zkušebním komisařem. Působil též jako konzervátor ochrany přírody.
Uvedené údaje jsou esencí faktů zmíněných různými autory u příležitosti různých jubileí Ing. Rakušana. Proto si stručně dovolím pohled osobní. V roce 1999 jsme v nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce začali připravovat projekt nezávislého mysliveckého měsíčníku, který dostal název Svět myslivosti. Tehdy mě s Ing. Rakušanem seznámil šéfredaktor časopisu Lesnická práce Ing. Jan Řezáč. Od té doby byl Ing. Ctirad Rakušan stálým spolupracovníkem, poradcem, konzultantem, ale i kritikem naší práce. Bez jeho zásadního přičinění by Svět myslivosti nebyl tím, čím dnes je.
Pane inženýre, za celou redakci Vám za vše děkuji!
David Vaca